• Zápis do 1. ročníka

Budete mať prváka?
            Informačný letáčik pre rodičov

Vážení rodičia!

Vaše 6-ročné dieťa by malo nastúpiť v septembri do 1. ročníka základnej školy. Podľa skúseností pracovníkov centra pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie nie všetky 6-ročné deti sú schopné v tomto veku zvládnuť nároky 1. triedy bez vážnejších problémov.
                  Fyzickú (telesnú) zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach.
                  Psychickú (duševnú) zrelosť posudzujú bezplatne na Vašu žiadosť psychológovia centra pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie.
                  Predkladáme Vám základné informácie o tom, čo by Vaše 6-ročné dieťa pred vstupom do školy malo vedieť a ako by sa malo správať, aby zvládlo nároky 1. ročníka bez väčších problémov.

BUDÚCI PRVÁK BY MAL VEDIEŤ:

• samostatne sa obliecť a obuť
            • mať správne stravovacie a hygienické zručnosti
            • vyjadrovať sa plynule
            • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi
            • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
            • poznať základné farby
            • spočítať predmety do "päť"
            • rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu
            • naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku
            • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach
            • orientovať sa v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo"

AKO BY SA BUDÚCI PRVÁK MAL SPRÁVAŤ:

• vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút
            • začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha
            • na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká)
            • väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý
            • nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti
            • v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie

Je pravdepodobné, že Vaše dieťa spĺňa všetky uvedené predpoklady a požiadavky a je dobre pripravené na školu.
                  Ak máte pochybnosti o tom, či je Vaše dieťa dostatočne pripravené pre školskú dochádzku, navštívte centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej pripravenosti Vášho dieťaťa a poradí Vám ako môžete svoje dieťa pripravovať na školu v tej oblasti, v ktorej má ešte problémy a poskytne Vám bezplatne aj vhodné podnety a materiály.
                  Pokiaľ dieťa zaostáva vo viacerých oblastiach zvládnutie nárokov základnej školy mu môže spôsobiť výrazné problémy. Podľa zákona však môžeme spolu s riaditeľstvom základnej školy (len s Vašim súhlasom) odložiť dieťaťu povinnú školskú dochádzku o jeden rok.

Podrobnejšie informácie o vstupe dieťaťa do 1. ročníka nájdete na www.rodinka.sk.

Pomôcky pre žiakov 1. ročníka

-  veľký zošit bez linajok – formát A4                   1ks

-  obaly na zošity a Šlabikár

-  ceruzky č. 2                                                          2ks